sohbet icon
yoksa boş bırakınız ***sohbet icon

Üyelik gerekmeden yeni insanlarla SOHBETE BASLA
butonuna basarak tanışabilirsiniz.

NİCKSERV KOMUTLARI

Genel

nickserv

Bu komutlar sayesinde bir nick (irc de sizi tanıtacak takma isim) elde eder, şifreler ve gerekli ayarları yaparak bu nickinizin başkaları tarafından kullanılmasını engelleyebilirsiniz.Nickserv komutları 

/msg nickserv komut

 

1) REGİSTER

/msg nickserv register şifre

Bu komut sayesinde kullandığınız nick eğer başkası tarafından kullanılmıyor yada daha önceden register edilmemişse o nicki elde edersiniz.Şifreyi unutmamanızı ve kolay bulunan şeylerden seçmemenizi tavsiye ederim. Şifre en az 5 haneden oluşmalıdır. (Eğer aklınızda tutabileceğinize inanıyorsanız tavsiyem 30 haneli yapın )

2) IDENTIFY

/msg nickserv identify şifre

IRC’ye girdiğinizde register ettiğiniz nicki kullanmak isterseniz bu komutu yazmalısınız.Eğer şifreyi yalnış yazarsanız yada şifreyi unuttuysanız hiç uğraşmayın.Çünkü şifre kabul edilmezse ve eğer nickinizin set kill on ayarınıda yaptıysanız (aşağıda açıklaması var) server sizi 60 saniye sonra guest yapacaktır.

3) SET

/msg nickserv set opsiyon parametre / ler

opsiyonlar

KILL :

/msg nickserv set kill on / off

Bu komutla eğer nickinizi on yapmışsanız başka birisi sizin nickle girmeye kalktığında eğer şifreyi giremezse 60 saniye içinde server onu atar. Tabiiki sizin şifrenizi unutmanız halinde de server sizi atacaktır. (Bu komutu mutlaka uygulayıp kill on yapın )

SECURE :

/msg nickserv set secure on / off

Nickinizin güvenlik özelliğini açmak yada kapamak için kullanılır.Bu özellik varken IRC’ye her girişinizde nickin size ait olup olmadığı anlaşılmadan önce adresinizin erişim listesinde olup olmadığı kontrol edilir.Eğer geldiğiniz adres erişim listesinde varsa nickserv auto-kill etmez. (Bu özelliği beklemeden her girişte nickinizi identify etmenizi tavsiye ederim.)

PRİVATE:

/msg nickserv set private on / off

Nickinize özel olma yetkisi verir yada kaldırır.Bu özellik varken nickserv’in list komutuyla olşturulan nickname listesinde nickiniz görünmez (ama herhangi biri INFO komutuyla nickinizin bilgilerini alabilir.)

PASSWORD :

/msg nickserv passwd yeni şifre

Nickinizi identify edip şifrenizi tanıttıktan sonra bu komutla şifrenizi değiştirebilirsiniz.

URL :

/msg nickserv set url adres

Nickinizin infosuna bir internet adresi ilave etmek için kullanılır.

E-MAİL :

/msg nickserv set email emailiniz

Nickinizin infosuna e-mail adresinizi ilave etmek için kullanılır.

4) DROP

/msg nickserv drop

Nickinizi silersiniz.Yani birdaha bu nicki kullanmak istediğinizde kullanamazsınız. (Tabii bir süre için. Eğer server kabul ettiği taktirde tekrar register ederek kullanabilirsiniz.)

5) RECOVER

/msg nickserv recover nick şifre

Nickinizi register ettiniz ama kill ayarını on yapmadınız.Bu durumda başkası siz girmediğiniz sürece nickinizi kullanabilir.Eğer irc’ye girdiğinizde nickiniz kullanılıyorsa bu komutu kullanarak o kişinin 1 dakika içinde kill olmasını sağlayabilirsiniz.

6) RELEASE

/msg nickserv release nick şifre

Bir yukardaki recover komutunun yaptığını yapar ama bu komutla kullanan kişinin 1 dakika beklemeden anında kill olmasını sağlar.

7) GHOST

/msg nickserv ghost nick şifre

Bir nedenden dolayı (server göçmesi,nuke v.b.) server’dan düştüğünüzde geri geldiğinizde bazen nickinizin kullanıldığını server size söyler.Bunun nedeni o anda server lagda olduğu için sizin düştüğünüzü görememiştir.Bu durumda beklemeden eğer ghost komutunu kullanırsanız tekrar nickiniz kullanılır duruma geçer.

8) INFO

/msg nickserv info nick

Herhangi bir nickin nickservdeki kayıtlı bilgilerine ulaşmak için kullanılır.

9) LIST

/msg nickserv list harbiask

Registerli olan nickleri istediğimiz gibi siralar.

10) STATUS

/msg nickserv status nick

Nicki kullananın bu nickin gerçek sahibi olup olmadığını anlamak için bu komut kullanılır. Nickservden 0,1,2 yada 3 şeklinde cevap gelir. Bunların anlamı =

0 = Böyle bir nick yok yada register edilmemiş.

1 = Kullanıcı , nickin sahibi olarak tanımlı değil.

2 = Kullanıcı , adresi sadece erişim listesinde olduğu için nickin sahibi olarak görünüyor.

3 = Kullanıcı , nickini identify etmiş yani nickin sahibi olarak tanımlanıyor.

268
KEZ OKUNDU
0
YORUM YAPILDI
Vesaire
2 Mayıs 2020

YORUM BIRAKIN

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.